košík je prázdný

Třídit čidla dle předmětů

physic-cz chemistry-cz biology-cz enviromental-cz

Čidlo rozp. kyslíku ve vodě

Čidlo rozpuštěného kyslíku ve vodě se používá k měření koncentrace rozpuštěného kyslíku ve vodních vzorcích v terénu nebo v laboratořích.

Cena: 8 '652 Kč
Cena bez DPH:  7 '150 Kč
Popis produktu

Čidlo rozpuštěného kyslíku ve vodě se používá k měření koncentrace rozpuštěného kyslíku ve vodních vzorcích v terénu nebo v laboratořích. Jelikož je míra rozpuštěného kyslíku ve vodě primárním indikátorem kvality vodního prostředí, můžete čidlo použít pro širokou škálu testů a experimentů:

  • Sledování míry rozpuštěného kyslíku v akváriu s různými kombinacemi rostlin a druhů zvířat.
  • Měření změn koncentrace rozpuštěného kyslíku při fotosyntéze vodních rostlin.
  • Měření spotřeby kyslíku ve vodě při rozkladu biologického materiálu.
  • Sledování vztahu mezi mírou rozpuštěného kyslíku ve vodě a teplotou vody.

Kompatibilita

Toto čidlo je kompatibilní s rozhraním EdLaB 2.x a novějším a softwarem EdLaB 1.0.18 a novějším.

Jak čidlo pracuje

Čidlo rozpuštěného kyslíku ve vodě má epoxidové tělo a teflonovou membránu. Čidlo pracuje na principu galvanického článku. Obsahuje stříbrnou katodu a zinkovou anodu. Elektrody jsou umístěny v obalu s elektrolytem odděleným od měřeného roztoku teflonovou vodotěsnou  membránou umožňující difúzi plynu. Po ponoření sondy do vodního roztoku se rozpuštěný kyslík dostane do elektrolytu a je redukován na katodě. Ve stejném okamžiku proběhne na anodě oxidační reakce. Elektrický signál při konstantní teplotě je přímo úměrný obsahu rozpuštěného kyslíku ve vodě. Díky teplotní kompenzaci není signál závislý na teplotě. Kabel vedoucí od sondy je zakončen BNC konektorem. Elektroda je připojena k zesilovači rovněž s BNC konektorem. Zesilovač se následně připojuje k rozhraní EdLaB.

Použití

Před měřením je třeba čidlo aktivovat. To provedeme ponořením na 5 minut do destilované vody. Pokud se výsledky měření nestabilizují, svědčí to o kontaminaci membrány. V tom případě je nutné membránu vyčistit nebo vyměnit. Membránu můžete vyčistit umytím v destilované vodě nebo je ji možné velmi jemně otřít bavlněnou tkaninou se zředěným alkoholem. Jestliže membrána netěsní, může měřený roztok přijít do kontaktu s senzorem a kontaminovat ho. Proto je velmi důležité zkontrolovat stav membrány, zda na ni nejsou patrné trhliny či netěsnosti. V případě jakékoli nepravidelnosti by měla být vyměněna jak membrána, tak elektrolyt.

Poznámky k použití:

  • Nikdy se nedotýkejte střední části membrány prsty – mohli byste ji kontaminovat.
  • Frekvence výměny membrány a elektrolytu závisí na frekvenci používání čidla a na měřených roztocích.
  • Bílá usazenina na vnější straně membrány může být odstraněna vyplachováním v 10% roztoku kyseliny octové (ocet). Poté opláchněte kryt destilovanou vodou.

Postup výměny membrány:

  1. Odšroubujte kryt membrány (1) a přitom dbejte na to, aby O-kroužek (2) zůstal na těle čidla.
  2. V případě kontaminace na zinkové elektrodě (3) ji vyjměte za použití smirku (1500 nebo jemnějšího). Dále tuto elektrodu (3) odmastěte v alkoholu, opláchněte ji destilovanou vodou a osušte.
  3. Nalijte nový elektrolyt do krytu membrány (1). Dbejte na to, aby elektrolyt neobsahoval žádné vzduchové bublinky. Nejlépe toho dosáhnete, pokud budete elektrolyt nalévat po stěně krytu.
  4. Našroubujte zpět kryt (1) na tělo čidla. Tuto činnost provádějte pomalu, aby přebytek elektrolytu mohl odtéct. Rovněž dbejte na to, aby O-kroužek byl na svém místě (zářez v těle čidla).
  5. Umyjte čidlo v destilované vodě a osušte ho.

Čidlo bude připraveno k činnosti přibližně 24 hodin po výměně elektrolytu.

Údržba a uskladnění:

Krátkodobé uskladnění (do 24 hodin): Umístěte sondu do nádobky s destilovanou vodou.

Dlouhodobé uskladnění (více než 24 hodin): Sonda by měla být skladována v dodaném boxu. Jestliže plánujete uskladnit čidlo na velmi dlouhou dobu, je vhodné odšroubovat všechny části sondy a vysušit je. Nikdy neskladujte sondu v roztoku NaSo3 (sulfid sodný) – může to způsobit zkrácení životnosti sondy nebo její poškození.

Příprava roztoku s nulovým nasycením kyslíku

Nasypte polovinu uzávěru granulátu NaSO3 do 100 ml destilované vody a řádně jej rozmíchejte. Tento roztok může být použit opakovaně, pokud je skladovaném v uzavřené nádobě. Při opakovaném použití bude třeba dodat malé množství NaSO3.

Technická specifikace

Měřící rozsah

0…20 mg/l

Rozlišení

0,0056 mg/l

Provozní teplota

0°C - 40°C

Doba odezvy (dosažení 90% hodnoty)

20s

Typ elektrody

galvanický článek

Přesnost měření

± 3%

Minimální proudění

5 l/h

Kalibrační hodnota směrnice

4,58

Kalibrační hodnota úseku

0

Automatická identifikace čidla

Ano (EdLaB 3.x)

Použití

Pro účely výuky

Kontakt

Connexia electric, s.r.o.

Na Skotnici 1168
735 71 Dětmarovice

email: info@connexia.cz
tel.: +420 603 524 231

social networks

socfbsocgplsocytsocrss